ارئه خدمات جامع و استفاده از فن آوری و تکنولوژی های نوین، با هدف حصول حداکثری نتیجه در روند درمان و توانمندسازی مراجعین، همواره از اولویت های اصلی مجموعه ی «کلینیک کاردرمانی و توانمندسازی پایا» بوده است. اینک، کادر مدیریتی «پایا»، با این منظور، اقدام به تجهیز این کلینیک به سیستم نوروفیدبک و بیوفیدبک، نموده است.
این فن آوری نوین با بهره گیری از قدرت خود تنظیمی مغز تلاش میکند بواسطه مدیریت امواج مغزی ، در کنار سایر مداخلات درمانی جهت توانبخشی و توانمندسازی فرزندان عزیز و نیز بزرگسالان نیازمند اقدام نماید .

 

نوروفیدبک و بیوفیدبک

نوروفیدبک و بیوفیدبک

جهت آشنایی بیشتر با این فن آوری مطلب زیر را بخوانید؛

نوروفیدبک
تنظیم مغز
مغز از سلول‌های عصبی تشکیل یافته که شبکه‌های عصبی را در مغز می‌سازند. قسمت‌های مختلف مغز (مجموعه‌ای از شبکه‌های عصبی) کارکردهای مختلفی دارند و فعالیت این شبکه‌ها سبب تولید امواج مغزی گوناگون در شرایط و موقعیت‌های مختلف می‌گردد. اگر این شبکه‌ها هر یک کار خود را درست انجام دهند و با هم نیز هماهنگی داشته باشند، مغز بدون نقص کار خود را انجام می‌دهد. اما مسائل مختلفی (مانند استرس یا گاهی ویژگی‌های ژنتیک) روی این شبکه‌ها تأثیر گذاشته و در کار آنها اخلال ایجاد می‌کنند. مشکلات توجه و تمرکز، ضعف حافظه، مشکلات یادگیری و حتی رفتاری نیز از جمله نتایج اشکال در کار مغز هستند

نوروفیدبک چگونه مغز را تنظیم می‌کند؟

نوروفیدبک وسیله‌ای است که کار تنظیم و رفع اشکالات مغز را انجام می‌دهد و  ما را از کارکرد مغزمان آگاه کرده و سپس کمک می‌کند تا آن را اصلاح و تنظیم کنیم.
نوروفیدبک کارکرد مغز را به صورت امواج مغزی ترجمه کرده و سپس آن امواج را در قالب عناصر بازی کامپیوتری یا فیلم نشان می‌دهد. یک کودک ADHD را در نظر بگیرید که در مقابل مانیتور یک کامپیوتر نشسته است و مشغول تماشای یک فیلم یا انجام یک بازی کامپیوتری است. تعدادی الکترود که روی سر قرار دارند و به گوشها متصل هستند امواج مغزی او را اندازه می‌گیرند. دستگاه این امواج مغزی را به شکل‌های مخلف نشان می‌دهد. روی مانیتور مقابل درمانگر، امواج مغزی به شکل ستون‌های رنگی دیده می‌شوند. هر ستون موج خاصی را نشان می‌دهد. مثلا رنگ بنفش موج تتا، زرد موج بتا۲ و آبی موج SMR را نشان می‌دهند. در کودکان ADHD زیادتر بودن امواج تتا و بتا۲ نسبت به حالت طبیعی، به ترتیب باعث حواس‌پرتی و اضطراب می‌گردد. از طرفی ضعف هماهنگی حسی حرکتی در این کودکان نشانه کاهش موج SMR است، بنابراین در درمان این کودکان امواج تتا و بتا۲ را سرکوب و SMR را تقویت می‌کنند. در مانیتور مقابل کودک امواج تبدیل به سه قایق شده‌اند که با هم مسابقه می‌دهند. یک قایق مخصوص تتا (رقیب)، یکی بتا۲ (رقیب) و یکی SMR (خودی) است. کودک باید سعی کند قایق خود را برنده کند. اگر بتواند امواج تتا و بتا۲ را کاهش داده و موج SMR را افزایش دهد، قایقش برنده می‌شود. کم‌کم که کودک به بازی ادامه می‌دهد مغز او بصورت ناهشیار می‌آموزد که چگونه این اتفاقات می‌افتند و این هنگام است که مغز عملکرد جدید را یاد می‌گیرد. اینگونه است که طی یک دوره آموزشی مغز یاد می‌گیرد که خودش را اصلاح و تنظیم کند.

بیوفیدبک
بیوفیدبک بسیار شبیه نوروفیدبک عمل می‌کند، در واقع نوروفیدبک خود نوعی بیوفیدبک است. بیوفیدبک به ما امکان می‌دهد تا کارکردهای فیزیولوژیک بدنمان را که به نظر غیر قابل کنترل می‌آیند، کنترل کنیم مانند ضربان قلب، دمای بدن، ریتم تنفس و تعریق پوست. حتما توجه کرده‌اید هنگامی‌که دچار اضطراب می‌شوید تعریق پوستتان زیاد می‌شود، مثلا ممکن است کف دستتان به شدت عرق کند. این حالت به‌ویژه هنگام امتحان دادن در بین کودکان و نوجوانان دیده می‌شود. افزایش تعریق نشانه وجود اضطراب است، در بیشتر مواقع به آن آگاه نیستیم و از همه مهم‌تر اینکه به نظر می‌آید کنترل آن در دست ما نیست.

جلسات درمان با نوروفیدبک و بیوفیدبک
جلسات درمان در بخشی مجزا و در محیطی آرام تشکیل می‌شود. درمانگر و مراجع در کنار هم، روی دو صندلی راحت و پشت میز می‌نشینند. در جلوی هر کدام یک مانیتور قرار دارد که تصاویر مختلفی را نشان می‌دهند. یک الکترود روی پوست سر و دو الکترود روی دو گوش و با کمک یک چسب مخصوص نصب می‌شوند تا امواج مغزی را دریافت و به کامپیوتر منتقل کنند. در مانیتور مقابل درمانگر امواج بصورت خام و همینطور ستون‌های رنگی دیده می‌شوند، در حالیکه کودک در مانیتور خود امواج را به شکل یک بازی یا فیلم مشاهده می‌کند.
در “کلینیک کاردرمانی و توانمندسازی پایا” بصورت  همزمان فرد تحت آموزش هم نوروفيدبك و هم بيوفيدبك قرار مي‌گيرد. استفاده همزمان نورو/بيوفيدبك باعث مي‌گردد تا فرد بتواند امواج مغزي خود را با ساير كاركردهاي فيزيولوژيك مانند ضربان قلب، ريتم تنفس و … هماهنگ كند و بدين شكل كنترل بيشتري بر ذهن و بدن خود داشته و به نحو مؤثرتري تمركز، اضطراب و … خود را كنترل نمايد.

تعداد و مدت زمان جلسات
مدت زمان هر جلسه حدود یک ساعت است که بیشتر آن به نوروفیدبک/بیوفیدبک و زمانی هم به انجام تمرینات و تکالیف دیگر اختصاص دارد. جلسات سه روز در هفته (یک روز در میان) و به مدت ۴۰ جلسه (بطور متوسط در مورد کودکان ADHD و LD  ادامه می‌یابند. این تعداد جلسات متغیر است و بستگی به حضور منظم و به موقع در جلسات، شدت مشکلات کودک، همکاری کامل با تیم درمان و انجام تکالیف مختلف در خانه دارد.

كاربردهاي نوروفيدبك/بیوفیدبک
نوروفيدبك تأثيرات قابل توجهي در درمان بسياري از اختلالات ازجمله AD/HD، افسردگی، حملات هراس، فوبي‌ها، وسواس، اضطراب، ناتوانايي يادگيري، اختلالات خواب و… دارد. کاربردهای دیگر:
* تنظيم توجه، افزايش تمركز، متعادل كردن گوش بزنگي/ برانگيختگي
* مديريت استرس، كاهش تنش
* توانايي كنار آمدن با كار زياد، ذخيره انرژي و به دور ماندن از خستگي يا فرسودگي شغلی
* افزايش خلاقيت
* بهبود تصميم‌گيري و كاهش خطا
* بازيابي سريع آرامش دروني در شرايط استرس‌زا
* افزايش آگاهي
* كاهش اضطراب
* يادگيري سريع
* بهبود حس بخشايش
* تقويت مهارت‌هاي ارتباطي
* بهبود حافظه
* توانايي بازگشت سريع به زمان حال
* آمادگي بيشتر براي پذيرش تغيير
* كاهش كج‌خلقي
* متعادل كردن منتقد درون
* بهبود مديريت درون و واكنش‌هاي هيجاني
* توانايي تغيير آسان توجه از كاري به كار ديگر
* افزايش انگيزه
* افزايش خودشكوفايي
* افزايش حس حمايت از خود
* افزايش پذيرش خود